Wydawca treści

Podsumowanie realizacji projektu pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu łańcuckiego (I)” - Działanie FEPK.07.01 programu regionalnego FEP 2021-2027



 
Powiatowy Urząd Pracy w Łańcucie od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r. realizował projekt pod nazwą: „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu łańcuckiego (I)" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Projekt realizowany był w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet FEPK.07 Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działanie FEPK.07.01 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.

Celem projektu w 2023 r. była poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla 318 osób (163 kobiet i 155 mężczyzn) zarejestrowanych w PUP w Łańcucie, w szczególności osób: młodych poniżej 30 r. ż. oraz starszych – powyżej 55 r. ż., długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami oraz o niskich kwalifikacjach.
 
Zadania realizowane w ramach projektu skierowane były do kobiet i mężczyzn pozostających bez pracy, zamieszkałych na terenie powiatu łańcuckiego (woj. podkarpackie), zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łańcucie jako osoby bezrobotne. Zgodnie z założeniami projektu co najmniej 80% jego Uczestniczek/Uczestników stanowiły osoby należące do grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy tj.:
  • osoby młode do 30 r. ż.,
  • osoby starsze, powyżej 55 r. ż.,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • kobiety,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby o niskich kwalifikacjach.
 
Wsparcie dla osób młodych, do 30 r. ż. było udzielane w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce (GdM) tzn. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym została zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. W przypadku osób do 25 roku życia okres ten liczono od dnia rejestracji w Urzędzie Pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia - od dnia przystąpienia do projektu.
 
Udział w projekcie osób młodych do 30 r. ż. każdorazowo był poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych, a w razie potrzeby poziom tych kompetencji mógł być uzupełniony (np. poprzez udział w szkoleniu).
 
Udzielenie wsparcia w projekcie każdorazowo było poprzedzone także identyfikacją potrzeb Uczestniczki/Uczestnika oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdej/każdego z nich Indywidualnego Planu Działania (IPD).

W ramach projektu realizowane były następujące formy wsparcia:
 
Forma wsparcia Liczba osób objętych wsparciem w 2023 r.
 Prace interwencyjne 101
Staże 103
Przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej 51
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego 43
Bon na zasiedlenie 26
RAZEM 324
 
 
Łącznie wsparciem w ramach projektu objęto 324 Uczestniczki/Uczestników (169 K, 155 M), w tym: 164 osoby młode do 30 r. ż., 18 osób powyżej 55 r. ż., 74 osoby długotrwale bezrobotne, 17 osób z niepełnosprawnościami i 211 osób o niskich kwalifikacjach. Do grupy osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy należało łącznie 313 Uczestniczek/Uczestników.
Wyższa niż zakładano liczba Uczestniczek/Uczestników projektu w 2023 r. wynikała głównie z objęcia wsparciem w ramach niektórych z ww. zadań dodatkowych osób bezrobotnych, w miejsce osób, które przerwały udział w projekcie.
 
Udzielenie wsparcia finansowego w projekcie poprzedzone było usługą poradnictwa zawodowego świadczonego w ramach pracy Urzędu w różnej formie, w zależności od potrzeb Uczestniczki/Uczestnika. W przypadku osób korzystających ze wsparcia w postaci dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, usługą poprzedzającą było poradnictwo zawodowe lub szkolenie (realizowane poza projektem) dot. prowadzenia działalności gospodarczej (wg potrzeb).

Głównym zakładanym rezultatem projektu było podjęcie zatrudnienia, w tym samozatrudnienia przez 220 osób spośród wszystkich Uczestniczek/Uczestników  projektu.

W efekcie zatrudnienie, w tym samozatrudnienie po opuszczeniu programu podjęło 300 jego Uczestniczek/Uczestników.

Inne założone w projekcie wskaźniki produktu osiągnięto na poziomie zakładanym lub wyższym.

Budżet projektu w 2023 r. wynosił ogółem 5 598 851,84 zł, w tym dofinansowanie projektu z UE: 4 759 024,10 zł


#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Załączniki

Plakat A3 FEP I
Plakat A3 FEP I.pdf 100 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji