Wydawca treści

RPO WP 2018 r. „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (IV)”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
Powiatowy Urząd Pracy w Łańcucie od 16.01.2018 r. do 31.12.2018 r. realizował projekt pozakonkursowy: „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (IV)" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany był w ramach Osi priorytetowej VII Regionalny rynek pracy, Działania 7.2 Poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy - projekty pozakonkursowe PUP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu, zawartej z Województwem Podkarpackim – Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie.

Celem głównym projektu w 2018 r. było podniesienie poziomu aktywności zawodowej
i zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych powyżej 29 r. ż. zarejestrowanych w PUP Łańcut.

Wsparcie w ramach projektu, zgodnie ze złożonym i zatwierdzonym wnioskiem o jego dofinansowanie kierowane było do 94 osób bezrobotnych (47 K, 47 M) powyżej 29 r. ż. (od dnia 30 urodzin), zarejestrowanych w PUP Łańcut, należących do I lub II profilu pomocy i do przynajmniej jednej z niżej wymienionych grup docelowych tj. do:
- osób od 50 r. ż. (min. 11 osób w projekcie),
- osób niepełnosprawnych (min. 3 osoby w projekcie),
- osób długotrwale bezrobotnych wg definicji RPO WP,
- kobiet,
- osób o niskich kwalifikacjach zawodowych,
- rolników i członków ich rodzin, prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne do wielkości 2 ha, zamierzających odejść z rolnictwa, należących do przynajmniej jednej z wyżej wymienionych grup.
 
W rezultacie wsparciem w ramach projektu objęto łącznie 98 osób bezrobotnych (51 K,
47 M).
Cztery dodatkowe osoby skorzystały ze wsparcia w projekcie w miejsce osób, które
z różnych przyczyn zrezygnowały z kontynuowania uczestnictwa w poszczególnych jego zadaniach.
 
Zgodnie z kryteriami dostępu na 2018 r. projekt zakładał nabór zarówno w III jak i IV kwartale 2018 r. dla co najmniej 15% (III kw.) i 10% (IV kw.) uczestników projektu. Pierwszeństwo w przyjęciu do projektu przez cały jego okres miały osoby, które zgodnie z zaplanowaną ścieżką zakończyły udział w projektach realizowanych w ramach Działania 8.2 RPO WP oraz uczestnicy projektów w ramach Działania 7.4 RPO WP kwalifikujący się do objęcia wsparciem.

W ramach projektu realizowane były następujące formy wsparcia:
  • Prace interwencyjne - z których skorzystało łącznie 43 uprawnionych uczestniczek/uczestników projektu, w tym 2 dodatkowe osoby bezrobotne, które rozpoczęły udział w tej formie wsparcia w miejsce innych uczestników projektu, którzy przedwcześnie przerwali w nim swój udział.
     
  • Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego - w ramach zadania zawarto 23 przedmiotowe umowy, na podstawie których zrefundowano pracodawcom koszty wyposażenia/doposażenia 25 nowych stanowisk pracy (jedna z zawartych umów dotyczyła refundacji kosztów 3 stanowisk pracy). Na ww. stanowiska w 2018 r. skierowano łącznie 27 osób bezrobotnych (2 dodatkowe osoby rozpoczęły udział w projekcie w miejsce innych uczestników, którzy przerwali zatrudnienie na wyposażonym stanowisku pracy).
  • Przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej - w ramach zadania przyznano 28 uczestniczkom/uczestnikom projektu środki finansowe w wysokości określonej w umowie, nie wyższej niż 6 - krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia, na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Ww. wsparcie poprzedzone było analizą umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych uczestników projektu. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania - wg zgłaszanych i zdiagnozowanych w IPD potrzeb - z odpowiednio dobranych form wsparcia niezbędnych do poprawy ich sytuacji na rynku pracy lub uzyskania zatrudnienia, w tym również (wg potrzeb) z usług rynku pracy w rozumieniu art. 35 ust. 1 pkt. 1 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia (…) tj. z pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, finansowanych poza środkami Funduszu Pracy.
 
Głównym rezultatem projektu było podjęcie zatrudnienia (w tym samozatrudnienia) przez 87 osób spośród wszystkich uczestniczek/uczestników projektu. W efekcie zatrudnienie
(w tym samozatrudnienie) po opuszczeniu programu podjęło łącznie 97 jego uczestniczek/uczestników.

Planowana do osiągnięcia w 2018 r. ogólna efektywność zatrudnieniowa, mierzona
w okresie do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie przez jego uczestniczki/uczestników wynosiła min. 44%.

Osiągnięta w projekcie efektywność zatrudnieniowa na dzień 31.12.2018 r. wyniosła natomiast: 98,55%.

Inne założone w projekcie wskaźniki produktu oraz wskaźniki rezultatu osiągnięto na poziomie 100% lub wyżej.

Budżet projektu w 2018 r. wynosił ogółem 1 383 306,00 zł  – było to w całości dofinansowanie otrzymane przez PUP Łańcut na jego realizację, na które składały się środki europejskie (85%) oraz wkład krajowy (15%).

Załączniki

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.pdf 82 KB
RPO WP IV plakat_A3 (I)
RPO WP IV plakat_A3 (I).pdf 291 KB
RPO WP IV plakat_A3 (II)
RPO WP IV plakat_A3 (II).pdf 199 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji