Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych
Powiatowy Urząd Pracy w Łańcucie w okresie od 01.02.2021 r. do 31.12.2022 r. realizował projekt pozakonkursowy pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (VI)" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi priorytetowej I Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działania 1.1 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe, Poddziałania 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, na podstawie zawartej z Województwem Podkarpackim – Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie – Umowy o dofinansowanie projektu.
Głównym celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz jego utrzymania przez osoby młode do 30. roku życia, w tym w szczególności osoby bez pracy, które nie uczestniczyły w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
Do udziału w projekcie kwalifikowano osoby młode, które nie ukończyły 30 lat oraz jednocześnie przynależały do młodzieży NEET (1. osoba nie pracuje – jest zarejestrowana w PUP Łańcut, 2. osoba nie kształci się – nie uczy się w szkole lub na uniwersytecie w trybie dziennym, 3. osoba nie szkoli się – w ostatnich 4 tygodniach przed rozpoczęciem udziału w projekcie nie uczestniczyła w żadnym bezpłatnym kursie lub szkoleniu (finansowanym ze środków publicznych), w tym osoby z niepełnosprawnościami oraz długotrwale bezrobotne wg definicji przyjętej w PO WER (pozostające bez pracy nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy w przypadku osób do 25. roku życia lub nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy w przypadku osób powyżej 25. roku życia).
Ponadto, zapewniono możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego (Integracja społeczna). W tym zakresie wystosowano do lokalnych instytucji pomocy i integracji społecznej (ośrodki pomocy społecznej działające na terenie powiatu) pisma o realizacji projektu. Aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych odbiorców niniejszego projektu, informacje o realizowanym projekcie przesłano również do instytucji zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnościami (PFRON).
Od początku realizacji projektu do dnia 31.12.2022 r. zakwalifikowano łącznie 175 młodych osób bezrobotnych (92K, 83M), w tym 58 osób długotrwale bezrobotnych (28K, 30M) oraz 1 osobę z niepełnosprawnością (1K).
Uczestniczki_cy Projektu otrzymywali kompleksowe wsparcie poprzez zastosowanie co najmniej trzech różnych form pomocy, w tym wsparcie obligatoryjne tj. identyfikację potrzeb młodej osoby bezrobotnej (tzw. IPD – Indywidualny Plan Działania) – oraz udzielenie usługi rynku pracy w postaci poradnictwa zawodowego. Udzielane one były przed przyznaniem wsparcia finansowego.
Uczestniczki_cy projektu mogli skorzystać z takiego wsparcia finansowego, którego zastosowanie wynikało z ich potrzeb zdiagnozowanych w IPD (m. in. staż, bon na zasiedlenie, dotacja, skierowanie do pracy w ramach prac interwencyjnych czy wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy).
W ramach projektu Uczestniczki_cy skorzystały_li z następujących form aktywizacji:
Forma wsparcia | Liczba osób ogółem objętych wsparciem w projekcie 2021-2022 |
Poradnictwo zawodowe poprzedzone IPD | 175 |
Staże | 129 |
Bon na zasiedlenie | 31 |
Dotacja | 7 |
Wyposażenie stanowiska pracy | 8 |
Poziom efektywności zatrudnieniowej według stanu na dzień zakończenia projektu (31.12.2022 r.) wyniósł:
- dla osób w najtrudniejszej sytuacji (w tym: osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3), imigranci, reemigranci) – 92,92%
- dla pozostałych osób nienależących do ww. grup – 93,02%.
Środki finansowe przeznaczone na realizację niniejszego projektu wykorzystano w całości.