Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych
Powiatowy Urząd Pracy w Łańcucie od 01.01.2015 r. do 31.12.2015 r. realizował projekt pozakonkursowy: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (I)" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.
Głównym celem projektu w roku 2015 było: zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 r. ż. bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczyły w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
W 2015 r. wsparciem w ramach projektu objęte było 362 osoby (187 K, 175 M) zamieszkałe w powiecie łańcuckim, zarejestrowane w PUP Łańcut jako osoby bezrobotne.
Grupę docelową stanowiło 362 osoby młode w wieku 18-29 lat pozostające bez pracy, zamieszkałe w powiecie łańcuckim, zarejestrowane w PUP Łańcut jako bezrobotne, należące do I lub II profilu pomocy. Osoby te przynależały do tzw. młodzieży NEET – tzn. nie pracującej, nie uczestniczącej w kształceniu lub szkoleniu – zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET, przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Ponadto wśród ww. grupy osób, znajdowało się:
- 8 osób niepełnosprawnych – proporcja udziału bezrobotnych osób niepełnosprawnych wśród ogółu uczestników projektu była co najmniej taka sama, jak proporcja osób niepełnosprawnych w wieku 18-29 lat, kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu (należących do I lub II profilu pomocy) i zarejestrowanych w PUP, w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (według stanu na dzień 30.11.2014 r.),
- 202 osoby długotrwale bezrobotne – proporcja udziału osób długotrwale bezrobotnych wśród ogółu uczestników projektu była co najmniej taka sama, jak proporcja osób długotrwale bezrobotnych w wieku 18-29 lat, kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu (należących do I lub II profilu pomocy) i zarejestrowanych w PUP, w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (według stanu na dzień 30.11.2014 r.).
W ramach projektu w 2015 r. realizowane były następujące formy wsparcia:
- poradnictwo zawodowe poprzedzone IPD dla wszystkich uczestników projektu przed kosztową formą wsparcia,
- staże dla 250 uprawnionych osób bezrobotnych,
- szkolenia bezrobotnych dla 49 uprawnionych osób bezrobotnych,
- bon na zasiedlenie dla 6 uprawnionych osób bezrobotnych,
- przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej dla 57 uprawnionych osób bezrobotnych.
Planowana do osiągnięcia efektywność zatrudnieniowa w projekcie wynosiła:
- w grupie osób nie kwalifikujących się do żadnej z poniżej wymienionych grup docelowych - min. 35%
- w grupie osób niepełnosprawnych – min. 17%
- w grupie osób długotrwale bezrobotnych – min. 35%
- w grupie osób o niskich kwalifikacjach – min. 36%
Natomiast osiągnięta efektywność zatrudnieniowa wyniosła:
- w grupie osób nie kwalifikujących się do żadnej z poniżej wymienionych grup docelowych – 63,49%
- w grupie osób niepełnosprawnych – 37,50%
- w grupie osób długotrwale bezrobotnych –70,91%
- w grupie osób o niskich kwalifikacjach – 68,33%
Suma poniesionych wydatków w projekcie w 2015 r. wyniosła: 3 404 852,64 zł – było to w całości dofinansowanie otrzymane przez PUP Łańcut na jego realizację.