Powiatowy Urząd Pracy w Łańcucie od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r. realizował projekt pod nazwą: „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu łańcuckiego (I)" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Projekt realizowany był w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet FEPK.07 Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działanie FEPK.07.01 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.
Celem projektu w 2023 r. była poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla 318 osób (163 kobiet i 155 mężczyzn) zarejestrowanych w PUP w Łańcucie, w szczególności osób: młodych poniżej 30 r. ż. oraz starszych – powyżej 55 r. ż., długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami oraz o niskich kwalifikacjach.
Zadania realizowane w ramach projektu skierowane były do kobiet i mężczyzn pozostających bez pracy, zamieszkałych na terenie powiatu łańcuckiego (woj. podkarpackie), zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łańcucie jako osoby bezrobotne. Zgodnie z założeniami projektu co najmniej 80% jego Uczestniczek/Uczestników stanowiły osoby należące do grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy tj.:
- osoby młode do 30 r. ż.,
- osoby starsze, powyżej 55 r. ż.,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby o niskich kwalifikacjach.
Wsparcie dla osób młodych, do 30 r. ż. było udzielane w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce (GdM) tzn. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym została zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. W przypadku osób do 25 roku życia okres ten liczono od dnia rejestracji w Urzędzie Pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia - od dnia przystąpienia do projektu.
Udział w projekcie osób młodych do 30 r. ż. każdorazowo był poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych, a w razie potrzeby poziom tych kompetencji mógł być uzupełniony (np. poprzez udział w szkoleniu).
Udzielenie wsparcia w projekcie każdorazowo było poprzedzone także identyfikacją potrzeb Uczestniczki/Uczestnika oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdej/każdego z nich Indywidualnego Planu Działania (IPD).
W ramach projektu realizowane były następujące formy wsparcia:
Forma wsparcia | Liczba osób objętych wsparciem w 2023 r. |
Prace interwencyjne | 101 |
Staże | 103 |
Przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej | 51 |
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego | 43 |
Bon na zasiedlenie | 26 |
RAZEM | 324 |
Łącznie wsparciem w ramach projektu objęto 324 Uczestniczki/Uczestników (169 K, 155 M), w tym: 164 osoby młode do 30 r. ż., 18 osób powyżej 55 r. ż., 74 osoby długotrwale bezrobotne, 17 osób z niepełnosprawnościami i 211 osób o niskich kwalifikacjach. Do grupy osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy należało łącznie 313 Uczestniczek/Uczestników.
Wyższa niż zakładano liczba Uczestniczek/Uczestników projektu w 2023 r. wynikała głównie z objęcia wsparciem w ramach niektórych z ww. zadań dodatkowych osób bezrobotnych, w miejsce osób, które przerwały udział w projekcie.
Udzielenie wsparcia finansowego w projekcie poprzedzone było usługą poradnictwa zawodowego świadczonego w ramach pracy Urzędu w różnej formie, w zależności od potrzeb Uczestniczki/Uczestnika. W przypadku osób korzystających ze wsparcia w postaci dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, usługą poprzedzającą było poradnictwo zawodowe lub szkolenie (realizowane poza projektem) dot. prowadzenia działalności gospodarczej (wg potrzeb).
Głównym zakładanym rezultatem projektu było podjęcie zatrudnienia, w tym samozatrudnienia przez 220 osób spośród wszystkich Uczestniczek/Uczestników projektu.
W efekcie zatrudnienie, w tym samozatrudnienie po opuszczeniu programu podjęło 300 jego Uczestniczek/Uczestników.
Inne założone w projekcie wskaźniki produktu osiągnięto na poziomie zakładanym lub wyższym.
Budżet projektu w 2023 r. wynosił ogółem 5 598 851,84 zł, w tym dofinansowanie projektu z UE: 4 759 024,10 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie