RPO WP 2019 r. „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (V)”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


 
Powiatowy Urząd Pracy w Łańcucie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. realizował projekt pozakonkursowy: „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (V)" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany był w ramach Osi priorytetowej VII Regionalny rynek pracy, Działania 7.2 Poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy - projekty pozakonkursowe PUP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu, zawartej z Województwem Podkarpackim – Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie.

Celem głównym projektu w 2019 r. było podniesienie poziomu aktywności zawodowej i zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych powyżej 29 r. ż. zarejestrowanych w PUP Łańcut.

Wsparcie w ramach projektu, zgodnie ze złożonym i zatwierdzonym wnioskiem o jego dofinansowanie, kierowane było do 124 osób bezrobotnych (64 K, 60 M) w wieku powyżej 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin), zarejestrowanych w PUP Łańcut, należących do przynajmniej jednej z niżej wymienionych grup docelowych tj. do:

1) osób pozostających poza rynkiem pracy tj. osób bezrobotnych zwłaszcza:
a) osób w wieku 50 lat i więcej,
b) kobiet,
c) osób długotrwale bezrobotnych (zgodnie z def. Wspólnej Listy Wskaźników Kluczowych EFS, tj.  bezrobotnych nieprzerwanie przez ponad 12 m-cy);
d) osób z niepełnosprawnościami,
e) osób o niskich kwalifikacjach.
Osoby wskazane w pkt 1 lit. a-e musiały stanowić min. 60% uczestników projektu.

2) rolników i członków ich rodzin (osoby posiadające nieruchomość rolną lub członkowie ich rodzin podlegający ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, które chcą odejść z rolnictwa); wsparcie kierowane do tej grupy miało na celu podjęcie zatrudnienia poza rolnictwem i przejście z systemu ubezpieczeń społecznych rolników opartego na KRUS do ogólnego systemu ubezpieczeń społecznych opartego na ZUS. Osoby przynależące do tej grupy musiały stanowić min. 5% wszystkich uczestników objętych realizacją projektu.
 
3) bezrobotnych mężczyzn w wieku 30-49 lat, którzy nie należeli do kategorii uczestników wymienionych w pkt 1 lit. c-e oraz w pkt 2; udział tych osób w projekcie nie mógł przekroczyć 20% bezrobotnych objętych wsparciem w ramach projektu, a udzielona im pomoc miała doprowadzić do rozpoczęcia przez nich prowadzenia działalności gospodarczej.

W rezultacie wsparciem w ramach projektu objęto łącznie 125 osób bezrobotnych (64 K, 61 M). Dodatkowa osoba (1 M) skorzystała ze wsparcia w projekcie w miejsce osoby, która zrezygnowała z kontynuowania zatrudnienia na wyposażonym/doposażonym stanowisku pracy.

Zgodnie z jednym z kryteriów dostępu na 2019 r. – pierwszeństwo w przyjęciu do projektu przez cały jego okres miały osoby, które zgodnie z zaplanowaną ścieżką zakończyły udział w projektach realizowanych w ramach Działania 8.2 RPO WP (Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym prowadzona przez Ośrodki Pomocy Społecznej/Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie) oraz uczestnicy projektów w ramach Działania 7.4 RPO WP (Rozwój opieki żłobkowej w regionie) kwalifikujący się do objęcia wsparciem.

W ramach projektu realizowane były następujące formy wsparcia:
 
Forma wsparcia Liczba osób objętych wsparciem w 2019 r.
Prace interwencyjne 70
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego 11
Przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej 41
Staże 3
 

Ww. wsparcie poprzedzone było analizą umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych uczestników projektu. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania
– wg zgłaszanych i zdiagnozowanych w IPD potrzeb - z odpowiednio dobranych form wsparcia niezbędnych do poprawy ich sytuacji na rynku pracy lub uzyskania zatrudnienia, w tym również (wg potrzeb) z usług rynku pracy w rozumieniu art. 35 ust. 1 pkt. 1 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia (…) tj. z pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, które nie były finansowane w ramach projektu współfinansowanego z EFS ze środków Funduszu Pracy.
 
Głównym rezultatem projektu było podjęcie zatrudnienia (w tym samozatrudnienia) przez 103 osoby spośród wszystkich uczestniczek/uczestników projektu. W efekcie zatrudnienie (w tym samozatrudnienie) po opuszczeniu programu podjęło łącznie 123 jego uczestniczek/uczestników.

Planowana do osiągnięcia ogólna efektywność zatrudnieniowa, mierzona w okresie do 90 dni od zakończenia udziału w projekcie przez jego uczestniczki/uczestników, wynosiła:
- dla osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj. osób w wieku 50 lat i więcej, kobiet, osób długotrwale bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami, osób o niskich    kwalifikacjach – min. 45%;
- dla rolników i członków i rodzin, nienależących do kategorii osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy – min. 60%;
- dla osób nienależących do kategorii osób bezrobotnych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy – min. 60%

Wszyscy uczestnicy projektu, wśród których mierzona była efektywność zatrudnieniowa, przynależeli do grupy osób będących w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Osiągnięta efektywność zatrudnieniowa w tej grupie na dzień 31.12.2019 r. wyniosła 100%.

Inne założone w projekcie wskaźniki produktu oraz wskaźniki rezultatu osiągnięto na poziomie 100% lub wyższym.

Budżet projektu w 2019 r. wynosił ogółem 1 456 384,00 zł - było to w całości dofinansowanie otrzymane przez PUP Łańcut na jego realizację, na które składały się środki europejskie (85%) oraz wkład krajowy (15%).

Informacje o publikacji dokumentu